Képzőművészet-terápia

Támasz

A lelki egészségért

Egy, a megszokottnál örömtelibb életút megteremtéséhez vezető módszer, amelynél nincsenek elvárások, csak csodák, néha varázslatos megélések, amelyeknél minden megoldás jó. Egy sajátos lehetőség, amely során maguk az alkotói folyamatok és az ezeken keresztüli felismerések gyógyítanak, erősítenek meg, s nem a sokszor nehezünkre eső beszéd.

Segít

Segít a figyelem összpontosításában és a jelen minél teljesebb megélésében, így javítja a mentális egészséget.

Kikapcsol

Elvonja a figyelmet a külvilág problémáiról és a mindennapi stresszről, mivel az alkotó tevékenységre fókuszál.

Megnyugtat

A művészeti tevékenységek egyfajta meditációnak is tekinthetők, ezért is segítenek megnyugodni és kikapcsolódni a mindennapok problémáiból.

Felold

Az alkotó tevékenységek segítenek felfedezni és megérteni a bennünk lévő érzelmeket, ezzel elősegítik a teljesebb önismeretet és az érzelmi intelligencia növekedését.

Siposné Ditzendy Alojzia

Siposné Ditzendy
Alojzia

képzőművészet-terapeuta,
rajz- és drámapedagógus

+36-70-702-8435

Terápia & Önismeret

Az alkotás gyógyító ereje

Gyakran érezhetjük úgy, hogy saját magunk, esetleg gyermekeink lelki egészségének megőrzése, megerősítése érdekében segítségre van szükségünk. Legtöbbször nem is gondolunk arra, hogy mindennapi kreatív tevékenységeinkben, a legegyszerűbb alkotási folyamatainkban ott rejlik az öngyógyítás, a gyógyulás képessége. Évszázadok alatt bizonyosságot nyert, hogy a művészi alkotómunkából is gyógyító erőt nyerhetünk. Minden munka, alkotás során képes oldódni bennünk a szorongás, az ártó belső feszültség, a romboló indulat. Az önfeledt és élményteli alkotásban megtapasztalható a megnyugvás, a feloldódás, a teljesség öröme. Mindez a jó közvetlenül megélhető egyénileg vagy csoportban.

Az alkotás helye

Műhelyünk, az Albatrosz

Barátságot, biztonságot és bizalmat sugárzó környezetet alakítottunk ki annak érdekében, hogy a foglalkozások során minden feltétel adott legyen. Számos eszközzel és technikával várunk ide mindenkit, aki készen áll a lelki előrelépésre.

Képzőművészet-terápia

Egyéni foglalkozás

Egyéni képzőművészet-terápia mindazoknak javasolt, akik:

  • személyes fejlődésük, jótékony változásaik érdekében a terapeuta teljes figyelmét szeretnék igénybe venni, a terapeutával együttműködve kívánnak tenni lelki egészségükért;
  • csak a terapeuta személyes jelenléte mellett érzik biztonságban magukat, és szemtől szembe képesek arra, hogy megnyíljanak, hogy feltárják belső elakadásaikat, önmagukat;
  • arra vágynak, hogy a terápiás tevékenységek kifejezetten egyéni lelki állapotukhoz, igényeikhez igazodjanak.
Minden egyénileg kísért képzőművészet-terápia olyan többalkalmas, személyes folyamat, amely a relaxációra és a szabad asszociációra épülő alkotó tevékenység segítségével teljesedik ki a terapeutával kialakított kapcsolatban, egyben pedig megnyitja az önkifejezés azon lehetőségeit, amelyek pusztán szavakkal nem tehetők meg. Az egyéni képzőművészet-terápia hatékonyan járul hozzá a lelki elakadásokból történő elmozdulásokhoz, változásokhoz, az önmagunkkal és társainkkal kialakított kapcsolatok minőségi átértékeléséhez. Az alkotás folyamatában és az azt követő elbeszélgetés során képesek leszünk más, egyben sokkal tágabb nézőpontból rátekinteni érzéseinkre, az azokat legtöbbször kiváltó gondolatainkra és az ezekből eredő mindennapi cselekedeteinkre.

Gyakran ismételt kérdések

A foglalkozásokat saját műhelyünkben tartjuk meg, mely a 6000, Kecskemét Vízmű utca 10. fsz. 1. címen található.

A képzőművészet-terápiás foglalkozások hossza 60-90 percet ölel fel a kliensektől függően, amit a terapeuta ítél meg.

A terápia hosszát a terapeuta határozza meg a klienstől függően. Körülbelül 10-15 alkalom egy terápia.

A terápiás alkalmakra (foglalkozásokra) heti rendszerességgel kell járni.

Csoportos foglalkozásra már akár óvodás kortól is lehet járni és nincsen felső korhatár.

Minden terápiás folyamatot egy első beszélgetés, interjú előz meg (kiskorú kliens esetén a törvényes képviselővel, illetve a szülőkkel). Ez határozza meg a további együttműködés pontos mikéntjét.
A részvételnek nem előfeltétele semmilyen rajzi, vagy képzőművészeti tudás, előképzettség.
Az egyéni terápiás folyamatot kötelező terápiás titoktartás övezi.

A terápiát megelőzi egy előzetes beszélgetés. Erre telefonon keresztül van lehetőség időpont foglalni a +36-70-702-8435-ös telefonszámon.

Képzőművészet-terápia

Önismereti csoportfoglalkozások

Képzőművészet-terápia

Önismereti csoportfoglal-kozások

Személyiségfejlődésünk egy egész életen át tartó folyamat, amely több életcikluson lehatárolható. Minden életciklusnak van egy fő elakadása, ehhez kapcsolódóan pedig az elengedhetetlen változást létrehozó, szinte kötelező feladata. Amennyiben könnyebben, több sikerélménnyel szeretnénk életciklus-váltásainkat megélni, tennünk szükséges mindezért. Az elakadások leküzdéséhez szükséges feladatainkat érdemes időben, hatékonyan elvégeznünk. Semmiképp sem spórolhatjuk meg a lelkünk mélyén megbúvó, mesékből is ismert három kívánság feltárását, mindennapi emberi szükségleteink és igényeink feltárását, vágyaink és életcéljaink valós, életszerű megfogalmazását. Attól sem szabad eltekintenünk, hogy az egészséges fejlődésünk akadályát képező félelmeinkkel, szorongásainkkal és eltúlzott életérzéseinkkel szembesüljünk, azokat a helyükön kezeljük. Helyes önismeret, önbecsülés és önértékelés nélkül nagyon nehéz bármerre is lépnünk.

A képzőművészet-terápiás (és önismereti) foglalkozások abban segítenek, hogy:

  • képesek legyünk érzéseink beazonosítására és helyes kifejezésre juttatására;
  • tudatosan tenni tudjunk a velünk született félelemérzés és a mindennapos stressz oldása érdekében;
  • társunkkal és környezetünkkel a lehető legjobban tudjuk megértetni magunkat;
  • konfliktusainkat a lehető legkevesebb indulat mellett tudjuk felvállalni és kezelni;
  • érzéseinket és gondolatainkat teremtő erővé tudjuk alakítani;
  • képesek legyünk az elkerülhetetlen negatív életeseményekkel jobban boldogulni;
  • a lehető legnagyobb elégedettséggel és örömérzéssel tudjuk életünket tudatosan vezetni.
Önismereti csoport esetén önmagunk jobb megismerésére, míg terápiás csoport esetén az életciklusaink elakadásainak feloldására fektetünk nagyobb hangsúlyt.

Gyakran ismételt kérdések

A foglalkozásokat saját műhelyünkben tartjuk meg, mely a 6000, Kecskemét Vízmű utca 10. fsz. 1. címen található.

A csoportfoglalkozások időtartama gyermekeknél 2 óra/alkalom, felnőtteknél 3 óra/alkalom.
eti rendszerességgel vannak a találkozók. A képzőművészet-terápiás és önismereti folyamat hossza minimum 4, maximum 10 alkalom.

A terápiás alkalmakra (foglalkozásokra) heti rendszerességgel kell járni.

A csoportok létszáma mindkét esetben minimum 3 fő, maximum 5 fő.

Csoportos foglalkozásra már akár óvodás kortól is lehet járni és nincsen felső korhatár.

Minden terápiás folyamatot egy első beszélgetés, interjú előz meg (kiskorú kliens esetén a törvényes képviselővel, illetve a szülőkkel). Ez határozza meg a további együttműködés pontos mikéntjét.
A részvételnek nem előfeltétele semmilyen rajzi, vagy képzőművészeti tudás, előképzettség.
A csoportok zártak, kötelező terápiás titoktartás övezi őket.

A terápiát megelőzi egy előzetes beszélgetés. Erre telefonon keresztül van lehetőség időpont foglalni a +36-70-702-8435-ös telefonszámon.

Baba-mama firkaklub

Képzőművészet-terápia

A közösségben lét ereje felbecsülhetetlen. A társas érintkezés, elfogadás megtapasztalása és öröme nélkülözhetetlen az egészséges személyiségfejlődéshez. Éppen ezért a csoport mindig több, mint a benne lévő személyek összessége. Sokkal inkább egy dinamikusan működő, élő szervezet, amelynek tapintható az egysége, a hangulata, a lelkülete, a légköre, a tere és a kapcsolati hálója által biztosított kölcsönhatásai.

Amennyiben csoportban működünk, elkerülhetetlen a személyek közötti tudatos és tudattalan egymásra figyelés és hangolódás. Ahhoz, hogy kisebb és nagyobb közösségben is helyesen értsük egymást, illetve a lehető legjobban megértsenek bennünket, szükségünk van az így kialakuló kohézióra. Könnyebben tudunk ezáltal magunk és egymás előtt megnyílni, kommunikálni, önmagunk és mások működésére visszacsatolni, ráérezni. Ez képezi a reflexió és önreflexió képességét, amely szépen fejleszthető.

Az egymáshoz kapcsolódás, önmagunk és a másik helyes észlelése a reflexió lényege. Egyben lehetőség is arra, hogy a visszatükrözés, a megjegyzés, az észrevétel és a rövid elmélkedés eszközeivel a csoporttagok az alkotásaikkal kifejezett tartalmakat szavakba öntsék. A szóbeli kifejezések minden esetben szimbolikus síkon maradnak, mivel a tényleges feltárás, elemzés és értékelés nem feladata az együttlétnek, a terápiának. A képzőművészet-terápia ilyen irányú foglalkozásai nem pszichoterápiák.

A csoporton belüli megnyilatkozások célja nem az alkotások minősítése, esztétikai értékeinek taglalása, hanem az, hogy képessé tegyék az egyént az alkotó folyamatban keletkező érzéseinek kifejezésére, azok összekapcsolására a mindennapi, sajátos működésével. A terápia záró, visszacsatoló fázisában minden résztvevő egyben alkotó és befogadó. A csoporton belüli közlések olyan kapuk megnyitását segítik, amelyeken keresztül nemcsak az alkotó juthat közelebb alkotásán keresztül önmagához, hanem társai is könnyebben kapcsolódhatnak hozzá, gyorsabban megtalálhatják a közös nyelvet.