Pár- és családterápia, lelkigondozás

Támasz

Családokért, párokért

Mindenkinek joga és lehetősége van arra, hogy megtapasztalja, tovább vigye ugyanazokat az elakadásokat, nehézségeket, hátráltató működésmódokat, amelyeket származási családjából hozott, ugyanakkor mindenkinek joga és lehetősége van arra, hogy a jobb és örömtelibb élet reményében változtasson, másként cselekedjen, mint ahogy felmenői tették. Ebben segít a pár- és családterápia, lelkigondozás.

Kommunikáció

A terápiák során a házastársak, párok, családtagok megtanulhatják, hogy hogyan kommunikáljanak hatékonyabban, őszintén, megértésre vezető módon. Ennek eredményeként javulhat a családi és párkapcsolatok minősége, csökkenhetnek a konfliktusok, és növekedhet a kölcsönös megértés, az együttműködés készsége.

Ön- és társismeret

A terápiás foglalkozások alkalmával a házastársak, a párok és a családtagok jobban megismerhetik egymást és önmagukat, könnyebben felismerhetik a saját helyes és helytelen érzelmeiket, azok cselekedeti kimenetét. Képesek lesznek tisztábban rálátni gondolkodásmódjukra és viselkedésükre. Az önismeret elmélyítése lehetővé teszi mindenki számára, hogy jobban megértse saját magát, önmagán keresztül pedig a körülötte lévőket és tágabban értelmezett világot, amelyben él.

Stressz- és konfliktuskezelés

A mindennapokban számos stresszforrás nehezítheti életünket, így párkapcsolati és családi rendszerünket is. A terápiák segítségével az is könnyebben megtanulható, hogy miként kezeljük hatékonyabban a stresszt, az abból fakadó egyéni és társas konfliktusainkat, hogy hogyan hozhatunk létre egészségre, kiegyensúlyozottságra vezető megküzdési stratégiákat.

Életminőség

A rendszerszemléletű pár- és családterápiák segítségével jelentősen javíthatók emberi kapcsolataink. Az családi rendszer működését olykor gátló, sokszor ellehetetlenítő elakadások sikeres feloldásával elérhető egy, a korábbitól minőségében eltérő, jobb működésmód, létrehozható egy új egyensúly, amely mellett egyénileg és együtt is mindenki jobban érzi majd magát.

Sipos Zsolt

Sipos
Zsolt

lelkigondozó,
pár- és családterapeuta

+36-20-931-7038

Pár- & Családterápia, Lelkigondozás

A lelki jóllét előmozdítására

Sipos Zsolt, erdélyi, marosvásárhelyi gyökerekkel rendelkező lelkigondozó (pasztorál-pszichológus), valamint pár- és családterapeuta vagyok. Hivatásomhoz vezető tanulmányaimat a Sapientia Szerzetesi Hittudományi főiskolán (2014), illetve a Magyar Családterápiás Egyesületnél (2018) végeztem.

Lelkigondozásban Kővári Magdolna SSS, Varga Kapisztrán OFM és Johann Gyula evangélikus lelkész volt a mesterem. Pár- és családterápiában Kozma-Vízkeleti Dániel és dr. Túry Ferenc volt a kiképzőm, mellettük dr. Rátay Csaba, dr. Balogh Klára és dr. Moretti Magdolna is nagyban hozzájárult terapeuta szemléletem kialakulásához.
Egyéni segítői munkámat lassan egy évtizede végzem. 2014-2016 között a Kecskeméti Főplébánián teljesítettem önkéntes lelkigondozói szolgálatot, 2016 decembere óta pedig a kecskeméti Rév Szolgálat intézményes keretei között működő Reménység Háza Lelkigondozói és Mentálhigiénés Tanácsadó Szolgálat egyik alapítójaként is tevékenykedem. 2019 szeptemberében döntöttem úgy, hogy önkéntes munkám mellett magánpraxisban is elkezdem a lelkigondozást, illetve a pár- és családterápiát, mivel küldetésemmé vált az embereknek, családoknak nyújtott támasz. Egyik legszebb szakmai sikerem, hogy 2021 tavaszán létrehozhattam feleségemmel a kecskeméti Albatrosz Terápiás Műhelyt.
Alapértékként képviselem, hogy a családok a társadalom legkisebb sejtjeként a párkapcsolatra, a házasságra alapozottan létrejött életközösségek, amelyeket emberségükben, egyéniségükben, személyiségükben önálló emberek alkotnak. Mivel nem vagyunk egyformák, ezért az sem várható el tőlünk, hogy azonos módon gondolkodjunk, érezzünk, cselekedjünk. Ezért is teljesen életszerű, mondhatni természetes, hogy különbözőségünk képes kibillenteni a családtagokkal bármikor is kialakított működési egyensúlyt, aminek következménye lehet számos vitás helyzet, tartós egyet nem értés, veszekedés, többsíkú konfliktus. Elakadásaink fel- és megoldására sokszor nincsen megfelelő eszközünk, saját származási családunkból hozott, tanult mintánk, módszerünk.
Jó hírem van! Ilyenkor érdemes felkeresni egy független, kívülálló személyt, aki képzett, és segíteni képes. Mestereimtől azt tanultam, hogy mindenkinek joga és lehetősége van arra, hogy megtapasztalja, tovább vigye ugyanazokat az elakadásokat, nehézségeket, hátráltató, becsontosodott működésmódokat, amelyeket saját származási családjából hozott, ugyanakkor mindenkinek joga és lehetősége van arra, hogy a jobb és örömtelibb élet reményében változtasson, másként gondolkodjon, érezzen, cselekedjen, mint ahogy felmenői tették. Ebben az átalakulásban lehet kiváló út, lehetőség a pár- és családterápia.
Szentségi házasságomban négy csodálatos lánygyermekkel áldott meg a Teremtő. Nagycsaládosként ezért hiszem, egyben vallom is, hogy a család közössége az a kis egyház, amelyben a valódi, feltétel nélküli szeretet bármilyen nehézség közepette is képes megmutatkozni, mindent felülírva változásokat eszközölni. Az Úr hívására, Istenbe vetett hitemből merítve igyekszem támaszként jelen lenni mindazok számára, akik vágyják megtapasztalni ezt az érzést, akik egyénileg, esetleg családjukkal fordulnak hozzám segítségért. Munkámat a pár- és családterápia nyújtotta rendszerszemléletben végzem, amely az egyén és családtagjai együttes működésének, testi és lelki jóllétének előmozdítását tartja szem előtt.
Mivel értékrendemből eredő meggyőződésem, hogy minden család egészsége kizárólag kiegyensúlyozott párkapcsolatra, házasságra építhető, szívesen foglalkozom önállóan is párok terápiájával. Lakhelyem térségében, dr. Túry Ferenc professzor úr tanítványaként, szinte egyedül foglalkozom anorexiás családtagokkal érintett családok megsegítésével.

Mindazoknak, akik a családterápia módszerének mélyebb megismerésére törekednek, szívből ajánlom országos szakmai szervezetünk honlapját: www.csaladterapia.hu.

A foglalkozások helye

Műhelyünk, az Albatrosz

Barátságot, biztonságot és bizalmat sugárzó környezetet alakítottunk ki annak érdekében, hogy a foglalkozások során minden feltétel adott legyen. 

Családterápia

A terápia folyamata

A hozzám fordulók minden esetben 90 perces pár- és családterápiás alkalmakon vehetnek, részt, amelyek 2-3 hetes rendszerességgel ismétlődnek mindaddig, amíg a folyamat fenntartását mindkét oldalról egybehangzóan szükségesnek tartjuk. Dinamikus szemléletű terapeutaként a rövid, hatékony, 6-10 ülést jelentő terápiák mellett köteleztem el magam. 10-20 ülésre tehető azon terápiák hossza, amelyekben már komolyabb elakadások feloldására szerződünk. Súlyos nehézségek esetén 20 alkalmat is meghaladó segítő beavatkozások lehetnek célravezetők, de ilyenek nagyon ritkán fordulnak elő.
Munkámat, figyelmemet az egyéni megsegítésre is fordítom, személyes változást, előrehaladást eredményező lelkigondozást is vállalok 10 találkozás keretében. Ezek időtartama alkalmanként 60 perc. Ugyanez igaz az egyénileg vezetett rendszerszemléletű pár- és családterápiás foglalkozásokra is.

Gyakran ismételt kérdések

A terápiákat, illetve a lelkigondozást minden esetben saját műhelyünkben végezzük, amely a 6000 Kecskemét, Vízmű utca 10. fsz. 1. címen található.
A pár- és családterápiás alkalmak hossza minden esetben 90 percet ölel fel. Az egyéni lelkigondozás egyszeri időtartama pedig 60 perc.
A terápiák hossza minden esetben eltérő. Gyors, dinamikus folyamatok 6-10, középtávú terápiák 10-20, hosszú terápiák 20 feletti ülésszámmal tervezhetők.
Súlyos krízisek esetén javasolt a heti találkozás, más esetekben elegendő 2-3 hetente egy terápiás ülés.
Minden terápiás folyamatot egy telefonos bejelentkezés előz meg, amelyben röviden érdemes jelezni a legfőbb elakadást. Ezt követően, a rendelkezésre álló kapacitások figyelembevételével történhet az első időpont egyeztetése. Telítettség miatt számítani lehet akár hosszabb várakozási időre is.
Elsősorban párokat és családokat várunk, de egyéni megsegítésre is lehetőség nyílik lelkigondozói folyamaton belül.
A terapeutákat minden esetben szigorúan köti a titoktartás, így részünkről senki.

Telefonon keresztül van lehetőség időpontot foglalni a +36-20-931-7038-as telefonszámon. Amennyiben nem vesszük fel azonnal, mindenkit visszahívunk.